Ústavní soud v prosinci 2017 zrušil vybrané paragrafy Zákona o elektronické evidenci tržeb.

1. EET se nebude vztahovat na platby kartou

Soud dal za pravdu kritikům, podle nichž by EET neměly podléhat platby kartou a bezhotovostní platby, protože už jsou dostatečně evidované bankou. Evidence tržeb se na ně tedy od prvního března vztahovat nebude. A platí to jak na platby prostřednictvím platebních terminálů, tak on-line platby přes internet. Pokud obchodníci ale nechtějí měnit nastavení svých pokladen, mohou účtenky k bezhotovostním platbám k evidenci zasílat i nadále. Jejich povinnost to však už není a tento úkon budou dělat zcela dobrovolně.

2. Z účtenek zmizí rodné číslo prodejců

Další změna nařízená Ústavním soudem se týká daňového identifikačního čísla (DIČ). Soudci rozhodli, že uvedení DIČ na účtence zasahuje do soukromí podnikatelů, protože v jejich případě je DIČ tvořeno rodným číslem. Obchodník, kterému to však nevadí, může na svých účtenkách EET uvádět své DIČ dál.

3. EET zatím nebude platit pro prodejce občerstvení, lékaře, advokáty či účetní

Od března letošního roku se očekávalo rozšíření povinnosti vést EET o další podnikatele. Mezi ně patří třeba stánkoví prodejci občerstvení bez stolů a židlí, trhovci prodávající na farmářských trzích, účetní, advokáti, lékaři nebo lidé vykonávající vybraná řemesla a výrobu.  Ústavní soud ale třetí i čtvrtou fázi zrušil a nařídil, aby její zavedení stanovoval zákon, a nikoliv jen vládní nařízení.

Kdy a jestli začne další fáze EET platit, není zatím jasné.